Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudis on valminud kõrgkooliõpik „Praktiline andmeteadus“, mis annab tervikliku ülevaate andmeanalüüsi, masinõppe ja tehisintellekti kaasaegsetest meetoditest ning sisaldab hulgaliselt praktilisi näiteid. Õpik on veebis kõigile tasuta kättesaadav.
Andmeteaduse e-õpik on valminud arvutiteaduse instituudi õppejõudude ja teadlaste ühise tööna. Õpikust saavad kasu kõik, keda huvitab andmeteadus – üliõpilased ning IT ja teiste valdkondade spetsialistid.
Õpikus käsitletavate teemade hulgas on näiteks andmeteaduse projektide metoodika, statistilise analüüsi alused ning juhendatud ja juhendamata masinõppe- ja tehisintellekti meetodid, tehisnärvivõrgud, sügavõppemudelid ning ka generatiivsed mudelid, sealhulgas suured keelemudelid.
Kuna huvi andmetega töötamise võimaluste vastu nii avalikus kui ka erasektoris kasvab pidevalt, on raamat väga vajalik ka nende jaoks, kes soovivad oma teadmisi ja oskusi iseseisvalt täiendada.Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi mitmel erialal ja täiendusõppekursusel saab õpikus käsitletud teadmisi ja oskusi omandada veelgi põhjalikumalt ja süvitsi.
Üks õpiku autoritest, terviseinformaatika lektor Elena Sügis rõhutab värske raamatu sisu tänapäevasust ja selle praktilist väärtust andmeteaduse valdkonnas. „On väga oluline, et nüüd on olemas uus eestikeelne terviklik käsitlus andmeteadusest. Raamatu koostamise käigus ühtlustasime ka eestikeelset terminoloogiat, millega toetame valdkonna teaduskeele arengut,“ sõnas Sügis.
„Iga peatükk sisaldab näiteid koodist, millega lugejad saavad omandatud teadmised ka praktikasse panna, olgu selleks siis andmete visualiseerimine, mudeli treenimine piltidelt defektide tuvastamiseks või suure keelemudeli abil rakenduse loomine,“ lisab õpiku autor, tehisintellekti lektor Ardi Tampuu.
Kõrgkooliõpiku „Praktiline andmeteadus“ autorid on Tartu Ülikooli terviseinformaatika lektor Elena Sügis, tehisintellekti lektor Ardi Tampuu, informaatika lektor Anna Aljanaki, keeletehnoloogia professor Mark Fišel ja tehisintellekti professor Meelis Kull. Retsensendid olid Tallinna Tehnikaülikooli kaasprofessor Innar Liiv, Telia AS-i andmeteaduse ja tehisintellekti juht Janika Aan ning Tartu Ülikoolist kaasprofessor Sven Laur, professor Jaak Vilo ja matemaatilise statistika nooremteadur Anastassia Kolde.
Õpiku väljaandmist toetas Haridus- ja Teadusministeeriumi programm „Eestikeelsete kõrgkooliõpikute loomise toetamise põhimõtted 2018–2027“, mida koordineerib Eesti Keele Instituut.